PCA INŠTITÚT ISTER - Person-Centered Approach Institute

5th PCE Europe Symposium Welcoming Polyphony in a Changing World

Referuje: Mgr. Barbora Hrdličková

Miesto: Atény boli krásne, magické, horúce. Konferencia bola tesne pod Akropolou. Ideálne na kávičky, večere a dlhé rozhovory o témach z konferencie, ale vlastne aj o všeličom inom.

Organizátori: Za konferenciou stálo PCE Europe a WAPCEPC - európske aj svetové združenie Person Centered and Experiential Approach. Hlavnú časť roboty odpracovalo Hellenic Focusing Center. Veľmi milí a srdeční ľudia, otvorení, ochotní. Jediné, čo bolo pre stredoeurópana načuchnutého nemeckou presnosťou náročné, bolo dodržiavanie časov :) Začiatky a konce boli orientačné a ak to človek prijal, bolo to ok. Horšie, ak vás to zakaždým nadvihlo, ako mňa.

Ľudia: 135 ľudí, čo nafúklo kapacitu miesta asi o 30. Ale aj tak museli asi 60 ľudí odmietnuť. Z celej Európy od severu na juh, od britských ostrovov až po Ukrajinu - áno, Ukrajina má, zdá sa, silnú PCA enklávu. 

Program: Bohatý, od 9 ráno do 6 večer - spoločné prednášky, paralelné prednášky aj workshopy. Téma bola Polyfónia v dnešnom meniacom sa svete. Hodne sa hovorilo o teoretických otázkach - kongruencie, empatie, bezpodmienečného prijatia, autenticity, aktualizačnej tendencie, ich napojenie na filozofický background fenomenológie, mýtov a kultúry. 

Vyzdvihli sa otázky, do akej miery sme PCA terapeuti "monoteistickí", do akej miery zvládame polyfóniu a ako by to vlastne malo vyzerať. Zaujímavé bolo prepojenie na rôzne kanály prežívania - verbálne, zvukové, obrazové, pohybové, ale aj na prepojenie s minulosťou cez intergeneračné posolstvá, ktoré si nesieme. Dôležitou témou bola identita a ako sa mení v krízových situáciách, ktorými je napríklad vojnový stav.

Kto by chcel bližšie, tu je program: https://pcesymposium2023.com/program/

Bonusy:

Panovalo všeobecná zhoda, že najsilnejšími zážitkami z konferencie sú vzájomné stretnutia - cez prestávky, stretnutia v malých skupinkách, na obedoch, káve, večeri. Vedomie, že napriek odlišnostiam toho, čo robíme, kde robíme, kto sme, môžeme zdieľať a vymieňať si myšlienky, pocity. Môžeme bez pocitov viny spočinúť v encountri a cítiť radosť, aj keď svet vonku nie je ideálny.

PCA INŠTITÚT ISTER

Muráň 210
049 01 Muráň


Tel.: +421 908 915 958
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
web: www.pcaister.sk

PCA Inštitút Ister © 2018