PCA INŠTITÚT ISTER - Person-Centered Approach Institute

Správy z konferencií5th PCE Europe Symposium Welcoming Polyphony in a Changing World

Referuje: Mgr. Barbora Hrdličková

Miesto: Atény boli krásne, magické, horúce. Konferencia bola tesne pod Akropolou. Ideálne na kávičky, večere a dlhé rozhovory o témach z konferencie, ale vlastne aj o všeličom inom.

Organizátori: Za konferenciou stálo PCE Europe a WAPCEPC - európske aj svetové združenie Person Centered and Experiential Approach. Hlavnú časť roboty odpracovalo Hellenic Focusing Center. Veľmi milí a srdeční ľudia, otvorení, ochotní. Jediné, čo bolo pre stredoeurópana načuchnutého nemeckou presnosťou náročné, bolo dodržiavanie časov :) Začiatky a konce boli orientačné a ak to človek prijal, bolo to ok. Horšie, ak vás to zakaždým nadvihlo, ako mňa.

Zobraziť celý text

6. česko-slovenské sympózium PCA v Bratislave & workshop (21.-23.5.2015)

DIEŤA A JEHO RODINA

V májových dňoch (21. – 23. 5.2015) sa konalo v Bratislave už 6. Česko-slovenské sympózium PCA, tentoraz venované dieťaťu a jeho rodine. Túto tému zvolil prípravný výbor zložený z predstaviteľov PCA Inštitútu Ister (PhDr. Lýgia Bátovská, Mgr. Lucia Lenická, Mgr. Katarína Maťová, Mgr. Hana Celušáková, Mgr. Anna Kočibálová), Inštitútu terapie hrou (Mgr. Zuzana Tatárová), neštátneho zdravotníckeho zariadenia Teraviva (PaedDr. Jana Špániková) a občianskeho združenia Coachingplus (PhDr. Ivan Valkovič) preto, že chcel pokračovať v tradícií stretnutí absolventov a frekventantov výcvikov v prístupe zameranom na človeka (PCA) a sympózií zameraných na terapiu detí, pre ktorú viacerých z nás nadchol profesor Garry Landreth, ktorý prišiel na naše predošlé bratislavské sympózium. Tentoraz k nám už Garry pre svoj pokročilý vek nepricestoval, odporučil nám však svojho žiaka Dr. Daniela Sweeneyho.

Zobraziť celý text

5. česko-slovenské symposium PCA - Benešov 27.- 29.11.2013

Koncom novembra sa v Inštitúte vzdelávania v Benešove uskutočnilo už 5. Česko-slovenské sympózium PCA. Spolu sa na ňom zúčastnilo 63 ľudí, hoci naraz nás v jednej miestnosti toľko nikdy nebolo; mnohí prichádzali neskôr a odchádzali skôr. A väčšinou to boli absolventi výcvikov PCA z Čiech. Po slovensky sme síce hovorili štyria, ale obidve Barbory, čo ešte hovoria ľubozvučnou slovenčinou, už žijú v Čechách. Po jednom sa objavili azda aj zástupcovia iných krajín: Petr Ondráček z Nemecka a Láďa Nykl z Rakúska, v ich prípade je to však obrátene, hovoria po česky. A úplne medzinárodnú úroveň zabezpečila Sheila Haugh z Veľkej Británie, ktorá ešte nehovorí tak plynule česky, aby predniesla svoj príspevok v domácom jazyku, takže hovorila po anglicky. (Predpoludním tlmočila jej príspevok Danka Rös Šiffelová a popoludní jej workshop tlmočil Vlado Hlavenka, ktorý kvôli tomu prišiel.) V stredu večer sme ako obvykle začínali encountrovou skupinou (22 účastníkov) a piatok napoludnie končili podobne (42 účastníkov).

Zobraziť celý text

IV. česko-slovenské sympózium PCA - Emócie v čase krízy - 16.-17.6.2011

SHEILA HAUGH, Česká republika, Veľká Británia,  Training Factory, spol. s.r.o.,  Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Názov príspevku: Hope as a Basis for Psychotherapy

Autorka vo svojej prezentácii kladie dôraz na terapeutove/-tkyne postoje, presvedčenia a ľudské tendencie ako je dávať a mať nádej. Považuje ich za nevyhnutnú súčasť pomáhajúceho vzťahu, v súčasnosti možno zanedbávanú kvôli kladeniu dôrazu na sledovanie efektívnosti práce, jej profesionalizácii, či rôznym politickým vplyvom. Nádej navrhuje ako inherentnú v aktualizačnej tendencii, zvažuje jej prítomnosť a význam pre zomierajúcich, ľudí so samovražednými tendenciami, či vo chvíľach „zaseknutia" v práci s klientom. Schopnosť dávať nádej v zmysle viery v to, že veci sa môžu zmeniť, môžu menej bolieť, považuje za nevyhnutnú pre prácu terapeuta.

Key words: ethical framework, therapeutic relationship, actualising tendency, hope

Zobraziť celý text

PCA INŠTITÚT ISTER

Muráň 210
049 01 Muráň


Tel.: +421 908 915 958
e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
web: www.pcaister.sk

PCA Inštitút Ister © 2018