Ako to začalo. Vlado Hlavenka pozval Charlesa Devonshira, Davida Bucka, Valeriu Henderson do Československa, aby predstavili PCA. Prvé stretnutie sa uskutočnilo v vo Vysokých Tatrách v roku 1988. Týždňového seminára sa zúčastnilo viac ako 100 účastníkov. Mnohí z nich potom pokračovali v dlhodobom výcvikovom programe a stali sa šíriteľmi myšlienok Carla Rogersa a jeho prístupu zameraného na človeka.
1990 – 1993 Európsky výcvikový a vzdelávací program v poradenstve a psychoterapii zameranej na klienta a vo využívaní prístupu zameraného na človeka (prvý výcvikový program). Program vypracoval Carl Rogers a jeho riaditeľom bol Charles Devonshire. Medzi vyše 60 účastníkmi výcviku boli okrem Slovenska a Česka, zastúpení aj psychológovia z Bulharska, Maďarska, Nemecka, Poľska, Ruska a Ukrajiny. Výcvikový program facilitovali:
Charles Devonshire (USA), John Jessup (USA), Polly Iossifides (Grécko), June Ellis (Anglicko), Marijke Loohuis (Švajčiarsko), David Buck (Anglicko), Marcel Tourrenc (Francúzsko), Iouliou Iossifides (Grécko), Olga Kaufmann (Francúzsko).
1991 bola založená Asociácia pre psychoterapiu, poradenstvo a prístup zameraný na človeka, ktorej predsedom sa stal doc. PhDr. Vladimír Hlavenka, Csc.
1992 Person-Centered Approach Institute Ister (PCAI-Ister) bol zaregistrovaný na Ministerstve vnútra SR ako nezávislé, nepolitické, neziskové združenie. Zakladajúcimi členmi boli doc. PhDr. Vladimír Hlavenka, Csc, MUDr. Eva Janíková, PhDr. Gabriela Langošová.
1993 Konal sa päťdňový seminár Cross Cultural Communication v Modre, záčastnilo sa ho cca 300 účastníkov.
1994 – 1997 Druhý výcvikový program v spolupráci s PCA International Lugano. Výcvikový program facilitovali:
Lýgia Bátovská, Jan Holeyšovský, Vendula Junková, Naďa Grosamová, Eva Janíková, Petr Ondráček, Vladimír Hlavenka, Gabriela Langošová, Hana Smitková.
Výcvik supervidovali:
Stephen De Brett (Veľká Británia), Mihaly Elekes (Maďarsko), Sheila Haugh (Veľká Británia), Polly Iossifides (Grécko), Barbara Temaner – Brodley (USA), Marcel Tourrenc (Francúzsko), Fred Zimring (USA)
1998 – 2001 Tretí výcvikový program v spolupráci s PCA Inštitútom Praha. Výcvikový program facilitovali:
Lýgia Bátovská, Jan Holeyšovský, Vendula Junková, Vladimír Hlavenka, Gabriela Langošová, Hana Smitková, Václav Lepičovský.
Cviční facilitátori:
Aleš Bednařík, Vladimír Čikor, Beáta Gajdošová, Ladislav Timuľák.
Výcvik supervidovali:
Mihaly Elekes (Maďarsko), Sheila Haugh (Veľká Británia), Polly Iossifides (Grécko), Marcel Tourrenc (Francúzsko), Irene Fairhurst (Veľká Británia).
1999 Uskutočnila sa medzinárodná konferencia na tému: „Kvalita terapeutovej prítomnosti“. Hlavnými prednášajúcimi a koordinátormi boli:
Antonio Santos (Brazília), Tony Merry (Veľká Británia), Irene Fairhurst (Veľká Británia), Barbara Temaner – Brodley (USA).
2000 Seminár: „Možnosti a limity PCA pri terapeutickej práci so závislými klientami a ich rodinami.“ Seminár viedla Margaret Law Homewood.
2001 1. Československé stretnutie absolventov a účastníkov výcvikov v PCA. Konalo sa v Pardubiciach.
2002 – 2004 Štvrtý výcvikový program. Výcvikový program facilitovali:
Lýgia Bátovská, Vladimír Hlavenka, Gabriela Langošová, Hana Smitková, Ladislav Timuľák.
2004 – 2007 Piaty výcvikový program. Výcvikový program facilitujú:
Hana Smitková, Ladislav Timuľák, Lýgia Bátovská, Vladimír Hlavenka, Gabriela Langošová.
Cvičný facilitátor:
Martin Miler
Supervízia
Vendula Junková.
2007 - otvorený 6.v výcvikový programu.
2011 - IV. Česko-slovenské PCA sympózium s názvom Emócie v čase krízy
Ukončenie 6. výcvikového programu v PCA prístupe
2015 - VI. Česko-slovenské PCA sympózium